59°
Clouds and sun
THU
 66°
 42°
FRI
 60°
 49°
SAT
 58°
 48°
SUN
 57°
 46°
MON
 62°
 42°

2014 Best of Sonoma County Awards: Fun Living Winners

In the 2014 Best of Sonoma County awards, the readers of The Press Democrat picked their choices in dozens of categories for the very best of what Sonoma County has to offer.

For official rules on the contest, click here.

Questions about the contest? Send an email to info@pressdemocrat.com

Best equestrian trail:

(WINNER) Annadel State Park

Honorable Mention:

Shiloh Ranch Regional Park



Best dog park:

(WINNER) Doyle Community Park

Honorable Mention:

Rocky Memorial Dog Park

DeTurk Round Barn Park



Best bike path:

(WINNER) Annadel State Park

Honorable Mention:

Joe Rodota Trail

West County Regional Trail



Best golf course:

(WINNER) Bennett Valley Golf Course

Honorable Mention:

Windsor Golf Club

Fountaingrove Golf & Athletic Club



Best spa:

(WINNER) Ciao Bella Salon & Tans

Honorable Mention:

Allegro MedSpa

Morpheus Medical Aesthetics



Best place to go dancing:

(WINNER) Flamingo Conference Resort

Honorable Mention:

McNear's Mystic Theatre

La Rosa Tequileria & Grille

Monroe Hall



Best hike:

(WINNER) Annadel State Park

Honorable Mention:

Spring Lake Regional Park

Taylor Mountain Regional Park



Best summer camp:

(WINNER) Camp Wa-Tam

Honorable Mention:

Boys and Girls Clubs of Central Sonoma County

Kinder Kickz Soccer

Mt. Gilead Bible Camp



Best place to have a child's birthday party:

(WINNER) Snoopy's Home Ice

Honorable Mention:

Howarth Park

My Gym



Best high school sports coach:

(WINNER) Chris Ziemer, Sonoma Academy

Honorable Mention:

Tom Fitchie, Montgomery High

David Kimari, Tech High



Best playground:

(WINNER) Howarth Park

Honorable Mention:

Leghorns Park



Best yoga teacher:

(WINNER) Elias Gaitan, Bikram Yoga of Santa Rosa

Honorable Mention:

Anna Guhin, Three Dog Yoga

Shy Sayar, Yoga One



Best body art shop:

(WINNER) Aces Over Eights Tattoo

Honorable Mention:

Buddha's Palm Tattoo Gallery



Best personal trainer:

(WINNER) Lawrence Phillips (Coach LP) - Team LP Fitness

Honorable Mention:

Shelli Main - Team LP Fitness

Chris Alejos - EnviroFit



Best local live theater company:

(WINNER) 6th Street Playhouse

Honorable Mention:

Transcendence Theatre Company

Cinnabar Theater



Best place to listen to music:

(WINNER) Green Music Center

Honorable Mention:

Hopmonk Tavern - Sebastopol

McNear's Mystic Theatre



Best annual festival:

(WINNER) Apple Blossom Festival

Honorable Mention:

Butter and Eggs Days

Pinot on the River



Best fireworks:

(WINNER) Red, White and BOOM! - Santa Rosa

Honorable Mention:

Fireworks in Healdsburg

Fireworks in Petaluma



Best first date spot:

(WINNER) Armstrong Woods State Natural Reserve

Honorable Mention:

Willi's Wine Bar

Stark's Steak & Seafood

Monti's Rotisserie & Bar

LoCoco's Cucina Rustica

Flavor Bistro



Best art gallery:

(WINNER) Sebastopol Center for the Arts

Honorable Mention:

Tibetan Gallery & Studio

Graton Gallery



Best Of Sonoma County Awards Ceremony

X

© The Press Democrat |  Terms of Service |  Privacy Policy |  Jobs With Us |  RSS |  Advertising |  Sonoma Media Investments |  + |  Place an Ad
Switch to our Mobile View