s
s
Sections
We don't just cover the North Bay. We live here.
Did You Know? In the first 10 days of the North Bay fire, nearly 1.5 million people used their mobile devices to visit our sites.
Already a subscriber?
iPhone
Wow! You read a lot!
Reading enhances confidence, empathy, decision-making, and overall life satisfaction. Keep it up! Subscribe.
Already a subscriber?
iPhone
Oops, you're out of free articles.
Until next month, you can always look over someone's shoulder at the coffee shop.
Already a subscriber?
iPhone
We don't just cover the North Bay. We live here.
Did You Know? In the first 10 days of the North Bay fire, we posted 390 stories about the fire. And they were shared nearly 137,000 times.
Already a subscriber?
iPhone
Supporting the community that supports us.
Obviously you value quality local journalism. Thank you.
Already a subscriber?
iPhone
Oops, you're out of free articles.
We miss you already! (Subscriptions start at just 99 cents.)
Already a subscriber?
iPhone
X

The "Follow This Story" feature will notify you when any articles related to this story are posted.

When you follow a story, the next time a related article is published — it could be days, weeks or months — you'll receive an email informing you of the update.

If you no longer want to follow a story, click the "Unfollow" link on that story. There's also an "Unfollow" link in every email notification we send you.

This tool is available only to subscribers; please make sure you're logged in if you want to follow a story.

X

Please note: This feature is available only to subscribers; make sure you're logged in if you want to follow a story.

BOYS BASKETBALL

NORTH CENTRAL LEAGUE I

Co-most valuable players: Kyle Ellis, Kelseyville, senior; Jayson McMillan, Cloverdale, senior.

First team: Lucas Triplett, Fort Bragg, senior; Trey Conrad, Kelseyville, junior; Luke Pope, Cloverdale, senior; Dylan Martin, St. Helena, senior.

Second team: Gage Hoover, Cloverdale, senior; Tanner Hutton, Clear Lake, junior; Myles Anderson, Fort Bragg, senior; Ryan Damiata, Clear Lake, senior; Randy Pfann, Kelseyville, junior.

Honorable mention: Logan Barrick, Kelseyville, senior; Jordan Persons, Cloverdale, junior; Max De Leon, Clear Lake, senior; Ethan Battistini, St. Helena, junior; Hokulani Wickard, Lower Lake, junior; Daniel Cook, Fort Bragg, senior; Trevor LaFave, Middletown, senior; Josh Betts, Willits, junior.

NORTH CENTRAL LEAGUE II

Most valuable player: Evan Lampson, Sonoma Academy, senior.

First team: Justin Fahy, St. Vincent, senior; Oscar McCauley, Sonoma Academy, junior; Tino Siragusa, St. Vincent, senior; Charlie Segale, Rincon Valley, junior; Andy Martinez, Roseland Collegiate Prep, junior.

Second team: Kenny Hodges, Upper Lake, sophomore; Willy Chung, Rincon Valley, senior; Gilbert Jimenez, Roseland University Prep, junior; Ricky Desantiago, Tomales, senior; Jaylyn Smith, Roseland University Prep, senior.

Honorable mention: Chance Colbert, Sonoma Academy, sophomore; Nick Murphy, St. Vincent, senior; Oscar Garcia, Roseland University Prep, senior; Bryce Bianchi, Tomales, senior; John Hirsch, Technology, junior; Carlos Ramirez, Roseland Collegiate Prep, junior; Isaiah Garcia, Upper Lake, senior; Christian Gillette, Rincon Valley, junior.

NORTH CENTRAL LEAGUE III

Most valuable player: Manish Khatri, Laytonville, senior.

First team: Tony Pardini, Anderson Valley, senior; Sammo Franco, Round Valley, junior; Nathen Luna, Laytonville, junior; Kai Cochran, Point Arena, senior; Sean Symonds, Mendocino, senior.

Second team: Georgie Britton, Round Valley, senior; Jacob Rosenthal, Laytonville, senior; Daniel Santillan, Point Arena, senior; Alejandro Soto, Anderson Valley, junior; Nakai Baker, Mendocino, junior.

Honorable mention: John Riley, Potter Valley, sophomore; Oscar Guillen, Laytonville, senior; Nizzar Badgett, Point Arena, sophomore; Gerardo Torales, Anderson Valley, senior; James Bloom, Round Valley, senior; Tony Vargas, Calistoga, senior; Cody Call, Mendocino, sophomore; Brian Rodriguez, Geyserville, senior.

SMALL SCHOOL BRIDGE LEAGUE

Most valuable player: Julien Boyd, Rio Lindo Adventist Academy.

First team: Amari Simmons, Cornerstone Christian; James Ebert, Cornerstone Christian; Kobe Brown, Rio Lindo Adventist Academy; Javi Ramos, Summerfield Waldorf; D.J. Lopez, Rio Lindo Adventist Academy.

Second team: Stav Redlich, Cornerstone Christian; Ezra Hunter, Cornerstone Christian; Dominic Harper, Archbishop Hanna; Ruben Valce, Rio Lindo Adventist; Academy Jeremy Owens, Cornerstone Christian.

Honorable mention: Emilio Hernandez, Napa Christian; Lukas Thiele, Summerfield Waldorf; Daniel Im, Pacific Union College Prep; Jordan Edwards, Cornerstone Christian; Jeramiah Watkins, Archbishop Hanna.

GIRLS BASKETBALL

NORTH CENTRAL LEAGUE I

Co-most valuable players: Alma Perez, senior, Kelseyville; Aleia Milano, junior, Lower Lake.

First team: Vanessa Hughes, junior, Lower Lake; Camryn Figueroa, junior, Cloverdale; Kiana Richardson, junior, Clear Lake; Payton Conrad, sophomore, Kelseyville.

Second team: Haleigh Meyer, senior, Kelseyville; Makenzi Smith, senior, Middletown; Skyler Saunders, junior, Fort Bragg; Camille Donald, junior, Clear Lake; Tehya Bird, freshman, Cloverdale.

Honorable mention: Cali Mendonca, senior, Kelseyville; Claire Alderson, senior, Lower Lake; Abby Aden, senior, Middletown; Lili Guzman, junior, Ft. Bragg; Jaedy Jenkins, junior, Cloverdale; Kortnie Reynolds, sophomore, Clear Lake; Adriana Gomes, senior, St. Helena; Chanel Alexander, senior, Willits.

NORTH CENTRAL LEAGUE II

Most valuable player: Caroline Chambers, Rincon Valley, junior.

First team: Kylie Olson, Rincon Valley, junior; Lauren Reed, Sonoma Academy, junior; Tristen Sherley, Sonoma Academy, junior; Natalie Karlsson, Upper Lake, senior; Gaby Roldan, Roseland University Prep, senior.

CALIFORNIA 2016 SIGNING CLASS

Cameron Goode, lb, 6-4, 200, Klein Collins HS, Spring, Texas

Traveon Beck, db, 5-10, 165, St. John Bosco HS, Paramount, Calif.

Camryn Bynum, db, 6-1, 180, Centennial HS, Corona, Calif.

Derrick Clark, rb, 5-11, 195, Mission Bay HS, San Diego

Jake Curhan, ol, 6-7, 320, Redwood HS, Larkspur, Calif.

Josh Drayden, db, 5-11, 175, Bishop Dunne HS, DeSoto, Texas

Jordan Duncan, wr, 6-2, 195, Oak Grove HS, Hattiesburg, Miss.

Zion Echols, rb, 5-10, 175, Charter Oak HS, Glendora, Calif

Nygel Edmonds, db, 6-0, 195, McCallie HS, Smyrna, Ga.

Marloshawn Franklin, db, 6-0, 180, Mesa (Ariz.) Community College

Logan Gamble, wr, 6-6, 190, St. Anthony HS, Seal Beach, Calif.

Max Gilliam, qb, 6-2, 205, Thousand Oaks, (Calif.) HS

Rusty Becker, dl, 6-4, 265, Minnesota State Community and Technical College, Maple Grove, Minn.

Daniel Juarez, ol, 6-6, 305, Centennial HS, Corona, Calif.

Drew Kobayashi, wr, 6-3, 200, Saint Louis HS, Honolulu

Matt Laris, wr, 6-4, 220, Eastside Catholic School, Renton, Wash.

Tevin Paul, dl, 6-5, 270, Lake Travis HS, Austin, Texas

Melquise Stovall, wr, 5-9, 185, Paraclete HS, Lancaster, Calif.

Chinedu Udeogu, dl, 6-5, 255, Georgetown Prep, Inverness, Ill.

Jordan Veasy, wr, 6-3, 215, Golden West Community College, Huntington Beach, Calif.

Victor Viramontes, qb, 6-1, 240, Norco, (Calif.) HS

Dwayne Wallace, ol, 6-5, 340, Riverside (Calif.) CC

Evan Weaver, dl, 6-3, 240, Gonzaga Prep, Spokane, Wash.

Gentle Williams, ol, 6-4, 280, Florence, (Miss.) HS

Chris Yaghi, dl, 6-5, 270, Foothill HS, Santa Ana, Calif.

Second team: Elizabeth Chambers, Rincon Valley, freshman; Gabrielle Tukman, Sonoma Academy, junior; Isabel Sartori, Tomales, freshman; Brenna Sanchez, Upper Lake, junior; Dariana Herrera, Roseland University Prep, senior.

Honorable mention: Anika Ahlstrom, Rincon Valley, junior; Nelida Zepeda, Sonoma Academy, junior; Kejhana Taylor, Upper Lake, senior; Sammy Strode, Tomales, senior; Gaby Villalobos, Roseland Uniersity Prep, sophomore; Claire Galton, St. Vincent, junior; Nancy Perez, Roseland Collegiate Prep, junior.

SMALL SCHOOL BRIDGE LEAGUE

Most valuable player: Kendall Poulos, El Sobrante Christian.

First team: Sophia Nielsen, Summerfield Waldorf; Rayvirna Marape, Rio Lindo Adventist; Lauren Sturm, El Sobrante Christian; Isabelle Dean, Summerfield Waldorf; Christina Hunley, El Sobrante Christian.

Second team: Michaela Steinhurst, Rio Lindo Adventist; Lauryn Carr-Johnson Kirkland, Cornerstone; Sydney Sturm, El Sobrante Christian; Megan Bothwell, Pacific Union College Prep; Kyara Billups-Ivory, El Sobrante Christian.

Honorable mention: Maddy Carr, Napa Christian; Aprielle Cacal, Napa Christian; Sophia Tyner, Pacific Union College Prep; Kayleen Dellinger, Cornerstone Christian; Marisa Valdez, Cornerstone Christian.

Show Comment