Montgomery soccer, Newman hoops lead locals into NCS

The "Follow This Story" feature will notify you when any articles related to this story are posted.

When you follow a story, the next time a related article is published — it could be days, weeks or months — you'll receive an email informing you of the update.

If you no longer want to follow a story, click the "Unfollow" link on that story. There's also an "Unfollow" link in every email notification we send you.

This tool is available only to subscribers; please make sure you're logged in if you want to follow a story.

Please note: This feature is available only to subscribers; make sure you're logged in if you want to follow a story.

Subscribe

NCS Playoffs

BOYS BASKETBALL

Tuesday

Division 2

(8) Bethel at (9) Santa Rosa, 7 p.m.

(14) Las Lomas at (3) Cardinal Newman, 7 p.m.

(11) Tamalpais at (6) Montgomery, 5:30 p.m.

Division 3

(10) Sonoma Valley at (7) Piner, 7 p.m.

(14) Rancho Cotate at (3) St. Patrick- St. Vincent, 7 p.m.

Wednesday

Division 4

(12) Roseland University Prep at (5) Healdsburg, 7 p.m.

(15) Fort Bragg at (2) Fortuna, 7 p.m.

(10) Middletown at (7) Del Norte, 5:30 p.m.

Division 5

(13) Cloverdale at (4) Head-Royce, 7 p.m.

(15) Upper Lake at (2) University, 5 p.m., at Kezar Pavilion

(14) St. Helena at (3) Clear Lake, 7 p.m.

(6) College Prep at (11) Sonoma Academy, 7 p.m.

Division 6

(13) California School for the Deaf at (4) Mendocino, 7 p.m.

(15) Calistoga at (2) Jewish Community, 6:30 p.m., at Kezar Pavilion

(14) Fremont Christian at (3) Point Arena, 7 p.m.

(11) Rincon Valley Christian at (6) South Fork, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Tuesday

Division 2

(9) Ukiah at (8) Casa Grande, 7 p.m.

(14) El Cerrito at (3) Montgomery, 7 p.m.

(11) Newark Memorial at (6) Rancho Cotate, 7 p.m.

Division 3

(2) Cardinal Newman bye

(12) Piner at (5) Sir Francis Drake, 7 p.m.

(11) Moreau Catholic at (6) Analy, 7 p.m.

Wednesday

Division 4

(12) Middletown at (5) Piedmont, 7 p.m.

(14) El Molino at (3) Marin Catholic, 7 p.m.

Division 5

(8) Marin Academy vs. (9) St. Vincent, 7 p.m., at St. Vincent de Paul High School

(15) Roseland University Prep at (2) Cloverdale, 7 p.m.

(10) Sonoma Academy at (7) Bentley, 5:30 p.m.

(14) Valley Christian at (3) Rincon Valley Christian, 7 p.m.

Division 6

(9) Tomales at (8) Drew, 5:30 p.m., at Booker T. Washington Gym

(12) Mendocino at (5) Calistoga, 7 p.m.

BOYS SOCCER

All games on Wednesday

Division II

(16) Windsor vs. (1) Montgomery, 7 p.m., at Elsie Allen HS

(9) Mt. Eden at (8) Maria Carrillo, 5 p.m.

Division III

(9) Piner at (8) Miramonte, 7 p.m.

(14) Analy at (3) Ygnacio Valley, 7 p.m.

Division IV

(3) Roseland University Prep bye

(9) Healdsburg at (8) Berean Christian, 3:30 p.m.

(10) Cardinal Newman at (7) Kennedy, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

All games on Wednesday

Division II

(5) Tamalpais at (12) Santa Rosa, 7 p.m.

(15) Arroyo at (2) Montgomery, 5 p.m. at Elsie Allen HS

(10) Windsor at (7) Bishop O’Dowd, 5 p.m.

(11) Casa Grande at (6) Maria Carrillo, 7 p.m.

Division III

(2) Petaluma bye

(13) Piner at (4) Analy, 7 p.m.

(12) Rancho Cotate at (5) Alhambra, 7 p.m.

Division IV

(16) Swett at (1) Cardinal Newman, 7 p.m. at El Molino HS

(10) Sonoma Academy at (7) Marin Catholic, 3:30 p.m.

Playoff brackets for winter sports are set, and several local high school squads in both basketball and soccer are heading into the postseason with lofty goals.

Leading the way, the Montgomery High boys soccer team takes a No. 1 seed into the North Coast Section playoffs, and the Cardinal Newman girls basketball team earned a first-round bye as a No. 2 seed in pairings released Sunday.

Both teams went beyond the NCS playoffs into regionals a year ago, and they lead the local contingent of teams into the playoffs, both having run through the North Bay League-Oak Division’s inaugural season undefeated.

Pairings also were announced for boys basketball, where Cardinal Newman checks in with the highest seeding at No. 3 in Division 2, matched by Clear Lake in Division 5.

The Cardinals of Cardinal Newman will host No. 14 seed Las Lomas at 7 p.m. Tuesday, and the Cardinals of Clear Lake host St. Helena at 7 p.m. Wednesday.

And in girls soccer, the Montgomery squad is a No. 2 seed in Div. II, while Petaluma is seeded second in the Div. III tournament.

The Vikings boys soccer team, which last year advanced to the Division I regional final, will meet up with fellow North Bay League-Oak representative Windsor in the first round of this year’s Div. II section tournament, squaring off at 7 p.m. Wednesday at Elsie Allen High.

Newman’s girls basketball team, meanwhile, will await the winner of No. 7 Kennedy and No. 10 Alhambra on Tuesday, hosting a second-round game on Friday.

Other top-seeded local teams included Newman’s girls’ soccer team, which has a No. 1 seed in Division IV.

Cloverdale’s girls basketball team enters the Div. 5 playoffs as a No. 2 seed.

The first round of the NCS playoffs features several matchups of local teams, including the Casa Grande girls basketball team, coming off winning the Vine Valley Athletic League tournament, hosting Ukiah at 7 p.m. Tuesday in a Division 2 matchup.

In boys basketball action pitting local squads, No. 7 Piner will host No. 10 Sonoma Valley at 7 p.m. Tuesday in Div. 3 action, and No. 5 Healdsburg will host No. 12 Roseland University Prep at 7 p.m. Wednesday in Div. 4.

In girls soccer, No. 6 Maria Carrillo will host No. 11 Casa Grande and No. 4 Analy will host No. 13 Piner in Div. II games. Both games will be played at 7 p.m. Wednesday.

Editor's Note: This story has been updated to show that the first round of this year’s Div. II section tournament is on Wednesday, not Tuesday.

NCS Playoffs

BOYS BASKETBALL

Tuesday

Division 2

(8) Bethel at (9) Santa Rosa, 7 p.m.

(14) Las Lomas at (3) Cardinal Newman, 7 p.m.

(11) Tamalpais at (6) Montgomery, 5:30 p.m.

Division 3

(10) Sonoma Valley at (7) Piner, 7 p.m.

(14) Rancho Cotate at (3) St. Patrick- St. Vincent, 7 p.m.

Wednesday

Division 4

(12) Roseland University Prep at (5) Healdsburg, 7 p.m.

(15) Fort Bragg at (2) Fortuna, 7 p.m.

(10) Middletown at (7) Del Norte, 5:30 p.m.

Division 5

(13) Cloverdale at (4) Head-Royce, 7 p.m.

(15) Upper Lake at (2) University, 5 p.m., at Kezar Pavilion

(14) St. Helena at (3) Clear Lake, 7 p.m.

(6) College Prep at (11) Sonoma Academy, 7 p.m.

Division 6

(13) California School for the Deaf at (4) Mendocino, 7 p.m.

(15) Calistoga at (2) Jewish Community, 6:30 p.m., at Kezar Pavilion

(14) Fremont Christian at (3) Point Arena, 7 p.m.

(11) Rincon Valley Christian at (6) South Fork, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Tuesday

Division 2

(9) Ukiah at (8) Casa Grande, 7 p.m.

(14) El Cerrito at (3) Montgomery, 7 p.m.

(11) Newark Memorial at (6) Rancho Cotate, 7 p.m.

Division 3

(2) Cardinal Newman bye

(12) Piner at (5) Sir Francis Drake, 7 p.m.

(11) Moreau Catholic at (6) Analy, 7 p.m.

Wednesday

Division 4

(12) Middletown at (5) Piedmont, 7 p.m.

(14) El Molino at (3) Marin Catholic, 7 p.m.

Division 5

(8) Marin Academy vs. (9) St. Vincent, 7 p.m., at St. Vincent de Paul High School

(15) Roseland University Prep at (2) Cloverdale, 7 p.m.

(10) Sonoma Academy at (7) Bentley, 5:30 p.m.

(14) Valley Christian at (3) Rincon Valley Christian, 7 p.m.

Division 6

(9) Tomales at (8) Drew, 5:30 p.m., at Booker T. Washington Gym

(12) Mendocino at (5) Calistoga, 7 p.m.

BOYS SOCCER

All games on Wednesday

Division II

(16) Windsor vs. (1) Montgomery, 7 p.m., at Elsie Allen HS

(9) Mt. Eden at (8) Maria Carrillo, 5 p.m.

Division III

(9) Piner at (8) Miramonte, 7 p.m.

(14) Analy at (3) Ygnacio Valley, 7 p.m.

Division IV

(3) Roseland University Prep bye

(9) Healdsburg at (8) Berean Christian, 3:30 p.m.

(10) Cardinal Newman at (7) Kennedy, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

All games on Wednesday

Division II

(5) Tamalpais at (12) Santa Rosa, 7 p.m.

(15) Arroyo at (2) Montgomery, 5 p.m. at Elsie Allen HS

(10) Windsor at (7) Bishop O’Dowd, 5 p.m.

(11) Casa Grande at (6) Maria Carrillo, 7 p.m.

Division III

(2) Petaluma bye

(13) Piner at (4) Analy, 7 p.m.

(12) Rancho Cotate at (5) Alhambra, 7 p.m.

Division IV

(16) Swett at (1) Cardinal Newman, 7 p.m. at El Molino HS

(10) Sonoma Academy at (7) Marin Catholic, 3:30 p.m.

Show Comment

Our Network

Sonoma Index-Tribune
Petaluma Argus Courier
North Bay Business Journal
Sonoma Magazine
Bite Club Eats
La Prensa Sonoma
Emerald Report
Spirited Magazine