Four area high school teams earn top seeds as playoffs begin

The "Follow This Story" feature will notify you when any articles related to this story are posted.

When you follow a story, the next time a related article is published — it could be days, weeks or months — you'll receive an email informing you of the update.

If you no longer want to follow a story, click the "Unfollow" link on that story. There's also an "Unfollow" link in every email notification we send you.

This tool is available only to subscribers; please make sure you're logged in if you want to follow a story.

Please note: This feature is available only to subscribers; make sure you're logged in if you want to follow a story.

Subscribe

NCS PLAYOFFS

HIGH SCHOOL BASEBALL

First round

Division 2

Wednesday, May 15

(8) Casa Grande vs. (9) Petaluma, 5 p.m. (4) Maria Carrillo at (13) Arroyo, 5 p.m. (5) Marin Catholic vs. (12) Ukiah, 5 p.m. (3) Tamalpais at (14) Windsor, 5 p.m.

Division 3

Tuesday, May 14

(1) Cardinal Newman vs. (16) Moreau Catholic, 5 p.m. (5) Pinole Valley vs. (12) Piner, 5 p.m. (3) Sonoma Valley vs. (14) Encinal, 7 p.m.

Division 4

Wednesday, May 15

(8) Redwood Christian vs. (9) Kelseyville, 7 p.m. (5) Fort Bragg vs. (12) El Molino, 5 p.m. (6) Middletown vs. (11) St. Helena, 5 p.m.

Division 5

Tuesday, May 14

(8) Ferndale vs. (9)Cloverdale, 5 p.m. (5) St. Vincent vs. (12) University, 5 p.m. (2) St. Bernard’s vs. (15) Sonoma Academy, 5 p.m.

Division 6

Wednesday, May 15

(2) Credo, bye

(3) Point Arena vs. (6) Laytonville, 5 p.m.

HIGH SCHOOL SOFTBALL

First round

Division 2

Tuesday, May 14

(3) Alhambra vs. (14) Montgomery, 5 p.m. (6) Petaluma vs. (11) Redwood, 5 p.m.

Wednesday, May 15

(1) Rancho Cotate vs. (16) Bethel, 5 p.m. (8) Bishop O’Dowd vs. (9) Windsor, 5 p.m.

Division 3

Tuesday, May 14

(7) Acalanes vs. (10) Analy, 5 p.m.

(3) Sonoma Valley at (14) Campolindo, 5 p.m. (6) Kennedy vs. (11) Maria Carrillo, 5 p.m.

Division 4

Tuesday, May 14

(1) Cloverdale, bye

(3) Cardinal Newman, bye

(5) St. Patrick-St. Vincent vs. (12) El Molino, 5 p.m.

Division 5

(1) St. Vincent, bye (3) Credo, bye (4) Clear Lake, bye

Division 6

Wednesday, May 15

(2) Laytonville, bye (4) Emery vs. (5) Potter Valley, 5 p.m.

TRACK AND FIELD

Meet of Champions

Friday-Saturday, Diablo Valley College, Pleasant Hill

State Championships

May 24-25, Veterans Memorial Stadium, Clovis

For three dozen high school softball and baseball teams, the season continues this week with North Coast Sectional playoffs.

Four area teams won No. 1 seeds in the divisional brackets: Rancho Cotate, Cloverdale and St. Vincent in softball, and Cardinal Newman in baseball.

Overall, 10 teams were ranked in the top three in Divisions 2 through 6 — six softball and four baseball.

First-round games will be Tuesday and Wednesday, weather permitting. Forecasts call for rain in Sonoma County beginning Wednesday and lasting through the weekend.

Division 2 Rancho Cotate softball looks to improve its record of 20-3 overall and 9-1 in the North Bay League-Oak Division — the only league loss a forfeit after the opposing coach raised a rules violation.

The Cougars will host No. 16 Bethel on Wednesday at 5 p.m.

In Division 3 baseball, No. 1 Cardinal Newman, 20-6 overall and 13-2 in NBL-Oak, will host No. 16 Moreau Catholic at 5 p.m. Tuesday.

Newman finished the season strong, winning its last three games and capturing league and divisional tournament titles.

“Last week was a big week for us, winning the last two games in the tournament,” said coach Derek DeBenedetti. “We knew we had shot, if we could finish the season strong, that we could be at the top.”

Earning a high seed guarantees home-field advantage, since games are typically played at the higher-seeded team’s field.

“Other than that, it’s no pressure being the one seed. We just play our game. It’s just another team we have to face,” he said.

Newman has a turf field, which could allow more play if rain isn’t too bad.

In softball, the other top seeds — Division 4 Cloverdale (23-0, 14-0 North Central League I) and Division 5 St. Vincent (13-6, 5-1 NCL II) — have first-round byes.

St. Vincent will host the winner of California School for the Deaf and Urban at 1 p.m. Saturday. Cloverdale’s round-two game hasn’t been scheduled.

Second-seeded Laytonville softball will host No. 3 Valley Christian in a Division 6 semifinal on Saturday at 1 p.m.

Division 6 Credo baseball also has a bye into the semifinals, where the No. 2 Gryphons will on Saturday host the winner of No. 3 Point Arena and No. 6 Laytonville, who play Tuesday.

No. 3 softball seeds Newman (Division 4) and Credo (Division 5) have first-round byes, while Division 3 Sonoma Valley will play No. 14 Campolindo on Tuesday evening.

Sonoma Valley baseball, seeded 3 in Division 3, hosts No. 14 Encinal Tuesday at 7 p.m.

In all, 36 Sonoma, Lake and Mendocino county teams won bids to the sectionals. Playoffs are scheduled through May 21-22 semifinals, with the championship games’ times and locations to be determined.

You can reach Staff Writer Lori A. Carter at 707-521-5470 or lori.carter@pressdemocrat.com. On Twitter @loriacarter.

NCS PLAYOFFS

HIGH SCHOOL BASEBALL

First round

Division 2

Wednesday, May 15

(8) Casa Grande vs. (9) Petaluma, 5 p.m. (4) Maria Carrillo at (13) Arroyo, 5 p.m. (5) Marin Catholic vs. (12) Ukiah, 5 p.m. (3) Tamalpais at (14) Windsor, 5 p.m.

Division 3

Tuesday, May 14

(1) Cardinal Newman vs. (16) Moreau Catholic, 5 p.m. (5) Pinole Valley vs. (12) Piner, 5 p.m. (3) Sonoma Valley vs. (14) Encinal, 7 p.m.

Division 4

Wednesday, May 15

(8) Redwood Christian vs. (9) Kelseyville, 7 p.m. (5) Fort Bragg vs. (12) El Molino, 5 p.m. (6) Middletown vs. (11) St. Helena, 5 p.m.

Division 5

Tuesday, May 14

(8) Ferndale vs. (9)Cloverdale, 5 p.m. (5) St. Vincent vs. (12) University, 5 p.m. (2) St. Bernard’s vs. (15) Sonoma Academy, 5 p.m.

Division 6

Wednesday, May 15

(2) Credo, bye

(3) Point Arena vs. (6) Laytonville, 5 p.m.

HIGH SCHOOL SOFTBALL

First round

Division 2

Tuesday, May 14

(3) Alhambra vs. (14) Montgomery, 5 p.m. (6) Petaluma vs. (11) Redwood, 5 p.m.

Wednesday, May 15

(1) Rancho Cotate vs. (16) Bethel, 5 p.m. (8) Bishop O’Dowd vs. (9) Windsor, 5 p.m.

Division 3

Tuesday, May 14

(7) Acalanes vs. (10) Analy, 5 p.m.

(3) Sonoma Valley at (14) Campolindo, 5 p.m. (6) Kennedy vs. (11) Maria Carrillo, 5 p.m.

Division 4

Tuesday, May 14

(1) Cloverdale, bye

(3) Cardinal Newman, bye

(5) St. Patrick-St. Vincent vs. (12) El Molino, 5 p.m.

Division 5

(1) St. Vincent, bye (3) Credo, bye (4) Clear Lake, bye

Division 6

Wednesday, May 15

(2) Laytonville, bye (4) Emery vs. (5) Potter Valley, 5 p.m.

TRACK AND FIELD

Meet of Champions

Friday-Saturday, Diablo Valley College, Pleasant Hill

State Championships

May 24-25, Veterans Memorial Stadium, Clovis

Show Comment

Our Network

Sonoma Index-Tribune
Petaluma Argus Courier
North Bay Business Journal
Sonoma Magazine
Bite Club Eats
La Prensa Sonoma
Emerald Report
Spirited Magazine